Факультет інформаційно-комп’ютерних технологій (ФІКТ)
Спеціальність: 163 «Біомедична інженерія»
Освітньо-професійна програма: 163 «Біомедичний комп’ютинг» (бакалавр)
Стрімкий розвиток біотехнологій і медицини взагалі призводить до того, що в розвинених країнах світу біоінженерія входить у список найпрестижніших навчальних напрямів. Біоінженерами щороку створюються все більш сучасні і досконалі прилади, які рятують і полегшують життя: кардіографи, кардіостимулятори, апарати штучного кровообігу, штучне серце, суглоби, кровоносні судини, протези, що керуються сигналами мозку і безліч інших надважливих приладів для діагностики, лікування та профілактики захворювань.
В останні десятиліття медицина настільки щільно злилася з сучасними високотехнологічними розробками, що подальший її розвиток неможливий без великої кількості кваліфікованих біоінженерів, попит на яких щороку зростає.
Освітньо-професійна програма «Біомедичний комп’ютинг» спрямована на підготовку високопрофесійних фахівців в галузі обробки діагностичної інформації на підприємствах з розробки і програмування сучасних медичних приладів і систем, в лікувальних, діагностичних і реабілітаційних установах. Акцент в навчанні робиться на отримання практичних навичок розробки інтелектуальних медичних систем, їх програмного забезпечення, а також створення прикладних програмних продуктів медичного призначення, що використовуються в лікувальних і діагностичних установах.
Фахівець з біомедичного комп’ютингу володіє:
- сучасними мовами програмування,
- комп’ютерними мережами та мережами передачі медичних даних,
- основами кібербезпеки,
- сучасними інформаційними технологіями побудови ІоТ систем медичного спрямування,
- знаннями та навичкам для створення, вдосконалення методів та технологій в галузі біоінженерії, об’єктів та систем медико-технічного призначення,
- навичками використання методів тестування медичних приладів і систем, розрахунків основних вузлів електронних і мікропроцесорних систем медичного призначення,
- навичками виконання інженерного обслуговування і експлуатації медичних приладів і систем, до складу яких входять цифрові мікропроцесорні системи,
- вміннями обґрунтовано вибирати і використовувати існуючі методи обробки та аналізу сигналів в біомедичних системах,
- навичками використання складного медичного обладнання, в тому числі променевої медичної техніки, а також біоматеріалів і штучних органів,
- здатністю забезпечувати технічний контроль радіологічних і електромагнітних впливів та радіаційної безпеки медичних процедур,
- здатністю цілеспрямовано використовувати біосумісні матеріали в різних областях медицини.
- здатністю брати участь в розробці, тестуванні та експлуатації комп’ютеризованих медичних і біотехнічних комплексів, до складу яких входять цифрові сигнальні процесори,
- здатністю адаптувати до потреб практичної медицини і розробляти методи обробки та аналізу сигналів і даних в біомедичних системах.
- навичками проведення сегментації зображень, отриманих при проведенні медичних досліджень (УЗД, КТ, Мікро-КТ, МРТ та ін.) і виконання 3D-реконструкції об’єктів,
- здатністю проводити ручне і автоматизоване тестування програм та сайтів біомедичного призначення та використовувати їх в професійній діяльності.
- розумінням принципів і технічних особливостей роботи апаратів і систем штучного кровообігу, штучного ритмоведення, штучної підтримки життєдіяльності,
- знаннями для дослідження біологічні та технічних законів і явищ функціонування органів-імплантатів,
- здатністю брати участь в науково-дослідній діяльності при вирішенні інженерних і наукових задач при розробці експериментальних моделей та прототипів штучних органів та систем.
Випускники спеціальності можуть працювати державних і приватних в лікувально-діагностичних установах, дослідно-конструкторських і науково-дослідних установах, на підприємствах з виробництва біотехнічного і медичного устаткування. Різноманіття сучасних напрямків досліджень і всеохоплюючий вплив біоінженерії на сучасну медицину дають можливість випускникам працевлаштовуватись на величезну низку посад, серед яких:
- сервісний інженер медичного обслуговування
- фахівець з інформаційних технологій (біологія і медицина)
- інженер-електронік МРТ
- інженер АСУ
- інженер-конструктор (електроніка)
- інженер-дослідник
- начальник (завідувач) виробничої лабораторії
- технічний керівник
- технік з експлуатації та ремонту устаткування,
- фахівець з медичної фізики,
- провідний розробник медичних приладів
- інженер-проектувальник медичного устаткування
- керівник науково-дослідного відділу
Найбільш підготовлені студенти, мають можливість працювати за фахом, починаючи вже з третього курсу.
Навчання на спеціальності 163 «Біомедична інженерія» направлене на отримання студентом практичних навичок, знань та вмінь, теоретичної бази створення засобів та методів розробки і вдосконалення біологічних і медичних приладів, пристроїв та систем, а також програмного забезпечення та інформаційних технологій для вирішення прикладних і фундаментальних проблем біології і медицини.
У процесі навчання студенти вивчають дисципліни, які надають сучасні уявлення про інформацію, способи її обробки, передачі, прийом та розподіл біомедичних сигналів; глибокі знання про сучасні біомедичні апарати та системи, засоби і методи для їх створення та вдосконалення, дослідження природних і штучних біологічних об’єктів, техніки, матеріалів і виробів медичного призначення, технологій і технічних систем діагностики, лікування, реабілітації і профілактики захворювань людини.
- Матеріалознавство та біосумісність матеріалів
- Основи конструювання біомедичної апаратури
- Основи технології та виробництва біомедичної апаратури, системи автоматизованого проектування
- Основи теорії надійності, експлуатації та ремонту біомедичної апаратури
- Компонентна база електронних апаратів
- Теорія електричних кіл та сигналів
- Аналогова схемотехніка
- Цифрова схемотехніка та мікропроцесори
- Отримання, обробка та інтерпретація біосигналів
- Основи побудови та застосування біомедичної апаратури
- Лабораторна-аналітична техніка, радіологічна апаратура
- Апаратура підтримки життєдіяльності
- Діагностичні та медичні апарати, комплекси
- Методи, техніка та програмні пакети обробки біомедичних сигналів
- Біофізика та біомеханіка
- Фізіологія
- Комп’ютерні технології проектування біомедичної апаратури
- Електромагнітна сумістність радіоелектронної апаратури
- Вимірювальні перетворювачі біофізичних величин та електроди
- Радіоізотопна та рентгенівська апаратура
- Візуалізація та обробка медико-діагностичної інформації
- Пристрої підсилювання та акустика
- Інфрачервона та лазерна техніка в медицині
- Медична інформатика та кібернетика
- Клітинна, тканинна та генна інженерія
- Методологія наукових досліджень
- Комп’ютерні радіомережі та інформаційні технології
- Формування, обробка та аналіз медичних сигналів
- Комп’ютерна томографія
- Моделювання сигналів та процесів в біосистемах
- Методи цифрової обробки біомедичних сигналів
- Пристрої протезування органів людини та профреабілітації
- Мікрохвильові пристрої в медицині
- Апаратура біомедичних досліджень
- Метрологія, експлуатація та сертифікація біомедичної апаратури
- Візуалізація сигналів в біомедичних дослідженнях
- Медичні бази даних та експертні системи
- Телемедичні системи
При підготовці студентів окрім загальноуніверситетських аудиторій, використовуються приміщення, які знаходяться у розпорядженні кафедри: комп’ютерний клас, лабораторія електронних надвисокочастотних апаратів, лабораторія радіозв’язку, лабораторія оброблення сигналів, лабораторія теорії електричних кіл та сигналів, лабораторія медичних приладів.
Для проведення лабораторно-практичних занять в лабораторіях кафедри використовуються спеціально виготовлені макети медичних приладів, новітня вимірювальна техніка, цифрові та аналогові обчислювальні машини, персональні комп’ютери, а також розробки викладачів кафедри та студентів.
Використовуються також навчальні мультимедійні аудиторії Житомирської політехніки для проведення лекційних занять (ауд. 316, 248, 250).
З метою надання студентам необхідного рівня практичної підготовки передбачено проведення наступних видів практик:
- навчальної, виробничої та переддипломної для підготовки фахівців освітнього рівня “бакалавр”;
Переддипломні та виробничі практики студенти кафедри мають змогу проходити на підприємствах та установах м. Житомира та області.
Основні партнери кафедри:
Житомирська обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського
Комунальне підприємство “Обласний медичний консультативно-діагностичний центр”
Центральна міська лікарня №2
Ємільчинська центральна районна лікарня
Радомишльська центральна районна лікарня
ВАТ “Біоветфарм”
Медична амбулаторія, смт. Баранівка
ПП “Око” та інші підприємства пов’язані з використанням медичного обладнання
Студенти можуть приймати участь в програмах академічної мобільності студентів, аспірантів та викладачів між університетами партерами Державного університету «Житомирська політехніка», які дають змогу пройти навчання, стажування, практику у відомих університетах світу.
Кафедра має безпосередньо договір про співпрацю з Люблінським університетом технологій “Люблінська політехніка” (Люблін, Польща), де зараз проходять навчання в докторантурі та магістратурі випускники” Ковалюк Ярослав та Вільчинський Євгеній.
У рамках програми Міністерства освіти і науки України щодо навчання студентів та аспірантів, стажування наукових і науково-педагогічних працівників у провідних міжнародних навчальних закладах та наукових установах у 2012 році від кафедри була направлена студентка Брушук Ольга Ігорівна на навчання до Лондонського університету, Великобританія. В 2013 році там вона здобула кваліфікацію “магістр” за спеціальністю “Інформаційні системи”, а в 2014 р отримала кваліфікацію “магістр” за спеціальністю “Технології та засоби телекомунікацій” у ЖДТУ.
Студенти ФІКТ люблять свою Батьківщину і вважають справою честі й обов’язком служити їй!
Студенти факультету ІКТ (як хлопці, так і дівчата) мають можливість отримати військову освіту за програмою підготовки офіцерів запасу в Житомирському військовому інституті імені С.П. Корольова. Щороку цією можливістю користуються десятки студентів денної форми навчання ФІКТ (у деякі роки кількість їх сягала 100 осіб), а відтепер така можливість з’явилася й у студентів заочної форми навчання.
Військова підготовка здійснюється за такими спеціальностями:
- бойове застосування механізованих підрозділів;
- бойове застосування високомобільних десантних підрозділів;
- математичне та програмне забезпечення функціонування автоматизованих систем;
- технічне забезпечення функціонування стаціонарних засобів АСУ;
- експлуатація та ремонт засобів радіоелектронної боротьби;
- бойове застосування радіозв’язку спеціальної розвідки;
- спеціальний зв’язок та захист інформації.
Термін навчання становить 2 роки. Військова підготовка проводиться один навчальний день на тиждень.
Можливе навчання на бюджетній або контрактній основі. Для безкоштовного навчання (на бюджетній основі) відводиться до 10% місць з ліцензованого обсягу (загальна кількість – до 70 місць). Вартість навчання на контрактній основі на теперішній час складає 6400 грн. на рік.
Після закінчення навчання присвоюється військове звання «молодший лейтенант запасу» Збройних Сил України.
Ступені освіти | Форма навчання | Термін навчання |
---|---|---|
Бакалавр | Денна | 3 роки 10 місяців |
Бакалавр на базі ОКР «молодший спеціаліст» | Денна | 2 роки 10 місяців |
Магістр | Денна | 1 рік 4 місяці |