Факультет бізнесу та сфери обслуговування (ФБСО)
Спеціальність: C1 «Економіка»
Освітньо-професійна програма: «Цифрова економіка» (бакалавр)
Навчання за освітньо-професійною програмою «Цифрова економіка» спрямоване саме на підготовку таких фахівців, які здатні використовувати інформаційно-комунікаційні технології у вирішенні економічних завдань та виконанні організаційної, аналітичної, планової, контрольної та обліково-статистичної функцій на підприємствах різних організаційно-правових форм господарювання, в банківських і кредитних установах, бюджетних організаціях, органах місцевої влади та ведення власної справи в цифровому середовищі.
Цифрова економіка – це сучасна освітньо-професійна програма, орієнтована на життя. Ми уважно ставимося до сучасних тенденцій цифровізації національної та глобальної економіки, яку вже не зупинити, надаємо значення формуванню практичного досвіду та знань, адже нині як ніколи економічна освіта має відповідати сучасному способу життя та динамічній діловій практиці.
Отримавши якісну вищу освіту, випускник за спеціальністю C1 «Економіка» може обіймати посади чи здійснювати діяльність:
- економіста виробництва;
- економіста-аналітика;
- економіста бізнес-процесів;
- фахівця з HR;
- економіста з планування і збуту в сфері виробництва та торгівлі;
- менеджера проєктів і стартапів;
- економіста з ризик-менеджменту;
- аналітика даних;
- бізнес-аналітика;
- фахівця з цифрової трансформації бізнес-процесів;
- фахівця із управління проєктами;
- радника з економічних питань, зокрема в органах державної влади;
- консультанта з економічного розвитку;
- спеціаліста з інвестування;
- спеціаліста з бізнес-планування;
- фахівця з економічної безпеки;
- фахівця із логістики та управління ланцюгами постачання;
- керівника економічної служби;
- засновника власного бізнесу.
Освітньо-професійна програма «Цифрова економіка» пропонує студентам не тільки дисципліни фундаментальної економічної підготовки, але й курси освоєння цифрових технологій в економіці та управлінні (цифровізація документообороту та електронний офіс, бізнес-аналітика, цифрові технології управління персоналом, електронна комерція, SMM та аналітика ринку). Тому, крім класичних економічних посад фахівці з цифрової економіки зможуть обіймати посади, які вимагають підвищеної цифрової компетентності та сучасних soft skills.
Ми не обмежуємося рамками традиційних методів навчання, роблячи акцент на практичних і неформальних освітніх заходах, де студенти можуть розвивати свої навички, стають більш комунікабельними, самостійними та активними, розвивають аналітичне та критичне мислення, креативність, комунікабельність, гнучкість, лідерство та ін.
Одним із найважливіших пріоритетів сьогодення є цифрова трансформація економіки України, бізнесу та суспільного життя. Цифровізація – це коли ми купуємо/продаємо в онлайн-магазинах, користуємося мобільним банкінгом, використовуємо соціальні мережі для ведення бізнесу та навчання, замовляємо квитки, бронюємо номер у готелі або столик в кафе онлайн і багато іншого.
Тому фахівцям, які прагнуть будувати успішну кар’єру, слід розуміти закони розвитку цифрової економіки, брати на озброєння прогресивні методи управління ключовими бізнес-процесами, оволодіти програмними продуктами для ведення бізнесу у віртуальному (цифровому) просторі, дізнатися усі тонкощі підприємницької діяльності в умовах стрімкого розвитку інформаційних технологій та турбулентності економіки.
Освітньо-професійна програма відповідає запитам роботодавців на ринку праці, адже сучасний фахівець з економіки, окрім ґрунтовних професійних знань та навичок, має вміти користуватися сучасними комунікаційними технологіями, бути обізнаним у правилах безпечного електронного документообороту, вміти організувати виконання проєктів та роботу команди у цифровому середовищі.
Освітній процес на спеціальності здійснюють висококваліфіковані викладачі кафедри фінансів та цифрової економіки – доктори та кандидати економічних наук, які вільно володіють іноземними мовами, проходять стажування за кордоном та активно здійснюють викладацьку діяльність у зарубіжних ЗВО, є практикуючими фахівцями, постійно беруть участь у тренінгах, воркшопах і семінарах.
На першому (бакалаврському) рівні вищої освіти протягом всього терміну навчання студенти вивчають англійську мову, а також фахові цифрові технології.
Ми прагнемо готувати молодих фахівців нової генерації, формувати компетентності та навички, затребувані на ринку праці не лише України, але й світу.
При цьому підготовка фахівців поєднує вивчення сучасних теорій бізнесу, аналіз сучасних та необхідних навичок роботи у цифровому середовищі з опрацюванням практичних аспектів управління бізнесом в умовах цифровізації.
Підготовка фахівців здійснюється як на основі сучасних економічних теорій, так і досягнень практики ведення бізнесу на українському ринку та в міжнародному економічному середовищі.
Студенти-економісти протягом всього терміну навчання вивчають англійську мову. Це значно підвищує рівень їх фахової підготовки та дозволяє активно використовувати іноземну мову в ході професійної діяльності як в Україні, так і за кордоном.
Студенти спеціальності мають можливості відвідувати лекції практикуючих фахівців і зустрічатися із представниками бізнесу, з яких дізнаються про сучасні тенденції розвитку бізнес-середовища та вдосконалюють свої вміння і навички.
Студенти мають можливість більше дізнатися про специфіку діяльності підприємств, які представляють гості, обмінятися контактами для подальшої співпраці у контексті проходження різних видів практик, стажувань, екскурсій та ін.
Переваги навчання на спеціальності C1 «Економіка»
Викладачі кафедри, які забезпечують фахову підготовку, мають високий рівень кваліфікації, беруть учать у професійних тренінгах та практикумах, володіють іноземними мовами та використовують їх в процесі викладання, регулярно проходять стажування за кордоном, беруть участь у міжнародних наукових проєктах і проєктах мобільності.
Викладання іноземної мови забезпечується фахівцями з економічною та філологічною освітою протягом всіх років навчання. Однак і при викладанні фахових дисциплін використовуються провідні англомовні джерела та ресурси, що розширює компетенцію студентів та їх обізнаність у використанні англомовної професійної термінології.
На Освітньому порталі Житомирської політехніки розміщені всі необхідні навчальні матеріали, є можливість дистанційного навчання та спілкування з викладачами для отримання консультацій у зручному форматі.
Студенти мають можливості розвивати творчий потенціал у різноманітних гуртках, брати участь в університетських заходах, всеукраїнських і міжнародних конкурсах, отримувати практичні навики на провідних підприємствах регіону. Для прикладу, щорічно на кафедрі проводять відбір кращих захищених кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти спеціальності С1 «Економіка» освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр» для участі у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу дипломних робіт студентів закладів вищої освіти зі спеціалізації «Економіка підприємства». Крім того, на кафедрі фінансів та цифрової економіки на постійні основі діє науковий гурток «Світ економіки».
На практичних заняттях застосовуються кейсові методи навчання, ділові ігри, розвиваючі настільні ігри, моделювання бізнес-процесів.
Бажаючі пройти навчання на військовій кафедрі за програмою офіцерів запасу, навчаючись на спеціальності, можуть це зробити на базі Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова.
Кафедра разом з центром розвитку професійної кар’єри сприяє працевлаштуванню випускників і студентів шляхом налагодження та розвитку тісної співпраці з представниками місцевого бізнесу, допомоги студентам і випускникам у працевлаштуванні, проходженні різних видів практик та стажування.
Кафедра фінансів та цифрової економіки долучена до проведення на базі університету заходів неформальної освіти та розвитку індивідуальних навичок, у яких традиційно активну участь беруть студенти-економісти.
Групи дисциплін, передбачені навчальним планом:
- фундаментальна підготовка (економічна теорія, мікроекономіка, макроекономіка, сучасні економічні теорії, міжнародна економіка, цифрова економіка, національна економіка, економіка праці та управління персоналом);
- цифрові технології в економіці (цифровізація документообороту та електронний офіс, цифрові технології управління персоналом, цифрові технології в економіці та управлінні, електронна комерція);
- управління бізнес-процесами (економічна діагностика та управління конкурентоспроможністю підприємства, математичні методи аналізу економіки, бізнес-моделі та управління змінами, управління міжнародними проєктами, інноваційне підприємництво і стартап-лідерство: Deep Tech);
- soft skills (розвиток комунікаційних навичок, розвиток управлінських компетенцій, корпоративна культура, міжособистісні навички).
Для студентів спеціальності створено можливості побудови індивідуального підходу до навчання – студенти самостійно з навчальних дисциплін освітньої програми обирають не менше 25 % дисциплін, реалізуючи власні професійні інтереси та будуючи індивідуальну освітню траєкторію. Професійні дисциплін, що пропонуються студентам для вибору, відповідно до їх інтересів та професійних уподобань, наведено в Каталозі вибіркових навчальних дисциплін.
МИ НАВЧИМО ВАС:
- впроваджувати сучасні бізнес-моделі та системи управління якістю;
- управляти товарними запасами та процесами виробництва і збуту;
- управляти персоналом компанії та продуктивністю праці на основі програм професійного розвитку та мотивації;
- здійснювати бізнес-планування та реалізовувати інвестиційні проєкти;
- використовувати сучасні цифрові технології в управлінні бізнес-процесами;
- здійснювати аналіз та діагностику діяльності компанії.
Навчання проходить в аудиторіях, обладнаних сучасними комп’ютерами, активно використовуються інформаційно-комп’ютерні технології під час вивчення навчальних матеріалів. На заняттях є можливість підключення до мережі Інтернет та використання інформаційних ресурсів онлайн. Лекційні та семінарські заняття супроводжуються використанням слайдів, що покращує візуальне сприйняття навчального матеріалу та дозволяє презентувати домашню і самостійну роботу студентів під час обговорення на заняттях. Для цього до послуг викладачів і здобувачів проєктори з екранами, сучасні телевізори з великою діагоналлю.
На зразок кращих європейських освітніх практик, матеріали з усіх навчальних курсів розміщені на Освітньому порталі Житомирської політехніки для полегшення доступу до них студентів освітньо-професійної програми «Цифрова економіка». Студент у зручний час самостійно опрацьовує навчальний матеріал та працює з викладачем в інтерактивному режимі, що покращує підготовку студентів спеціальності, забезпечує індивідуальний підхід викладача до студента, сприяє роботі над помилками в ході виконання завдань, дозволяє розвинути сучасні навички самостійної роботи.
Розроблені електронні матеріали та цифрові засоби університету дозволяють ефективно працювати і з використанням засобів дистанційного навчання (проведення лекцій і практик онлайн із трансляцією презентацій за допомогою сервісу для відеоконференцій Google Meet).
Студенти-економісти залучаються до проходження практики в українських і міжнародних компаніях, де удосконалюють свої навички та отримують практичний досвід для подальшого ефективного стажування і, зрештою, працевлаштування за спеціальністю.
Традиційними стали екскурсії студентів на провідні підприємства області та України, під час яких вони мають можливість ознайомитися з роботою структурних підрозділів, зокрема економічних служб, поспілкуватися з представниками підприємства, дізнатися більше про технології виробництва, особливості ведення бізнесу в умовах широкого застосування цифрових технологій та практичні кейси з господарського життя.
Для прикладу, 16 квітня 2024 р. студенти-економісти провели виїзну лекцію на тему «Ключові компоненти здійснення митної справи» на базі митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці в с. Вереси Житомирського р-ну Житомирської обл.
В межах практичної підготовки для студентів 2–3 курсів спеціальності C1 «Економіка» освітньо-професійної програми «Цифрова економіка» 23 квітня 2024 р. було проведено лекцію-екскурсію в ТОВ «Церсаніт Інвест», що знаходиться в Житомирській обл., Звягельський р-н, с. Чижівка.
Здобувачі вищої освіти 2, 4 курсів освітньо-професійної програми «Цифрова економіка» спеціальності С1 «Економіка» 17 листопада 2024 р. провели екскурсію в ТОВ «Андрушівський маслосирзавод», що знаходиться за адресою Житомирська обл., Бердичівський р-н, м. Андрушівка.
Ми впевнені, що міжнародна мобільність – це невід’ємний компонент життя кожного студента-економіста. Ми заохочуємо здобувачів до участі в міжнародних проєктах, програмах, літніх мовних школах, освітньо-культурних поїздках, що є передумовою їх успішного працевлаштування в майбутньому на підприємствах з іноземним капіталом та в міжнародних компаніях.
Студенти кафедри щороку навчаються у вузах-партнерах університету за програмою академічної мобільності Erasmus+. В останні роки щосеместру бакалаври спеціальності «Економіка» у ході участі в проєкті міжнародної академічної мобільності в рамках програми Еразмус+ КА171 мали змогу проходити навчання в Університеті м. Марібор (Словенія).
Особливий інтерес для студентів має участь у міжнародних літніх школах. Силабусами подібних шкіл, як правило, передбачається активне навчання, візити до партнерських установ, складання тестів. Так, у липні 2023 р. студенти-економісти доєдналися до Літньої школи REGINNA 4.0: «Deep Tech training with impact on entrepreneurship and innovation» в м. Нова Гориця (Словенія), що дозволила зануритися у світ Deep Tech та інноваційного підприємництва.
Наші університети-партнери – це провідні заклади вищої освіти країн Європи та світу, актуальний перелік яких постійно розширюється.
За підтримки викладачів кафедри фінансів та цифрової економіки студенти-економісти є постійними учасниками проєктів та програм від провідних українських і зарубіжних лекторів, політиків і економістів. Зокрема, у вересні 2023 р. студенти-економісти долучалися до активних дискусій у рамках воркшопу з корпоративних фінансів від засновника консультаційного бутіка Corporate Finance Central Europe, доктора філософії з права та доктора філософії з економіки Віденського університету Крістіана Шоппера. За допомогою платформи UGF (Ukraine Global Faculty) у квітні 2024 р. здобувачі мали змогу прослухати лекцію від виконавчого директора Інституту стратегічного управління ризиками Давіда Рубенса на тему «Створення системи управління ризиками наступного покоління».
Навчання на спеціальності «Економіка» дає можливість усім бажаючим пройти навчання на військовій кафедрі за програмами підготовки офіцерів запасу на базі Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова. Навчальний процес проходить у формі лекцій, лабораторних, тактичних, практичних та семінарських занять, групових вправ, тактичних навчань тощо. Навчальні аудиторії, класи, лабораторії закладу мають сучасне мультимедійне обладнання та зразки військової техніки, яка є на озброєнні, що забезпечує виконання програм військової підготовки та набуття практичних навичок.
За результатами пройденого матеріалу проводяться військові збори на полігоні, що дозволяють на практиці закріпити отримані теоретичні знання. За результатами навчання усім курсантам присвоюється первинне військове звання «молодший лейтенант запасу» Збройних Сил України.
Дозвілля студентів-економістів надзвичайно різноманітне і включає: проведення настільних ігор, відвідування музеїв сучасного мистецтва, спільний перегляд фільмів в Multiplex, участь у культурно-просвітницьких заходах міста, гуртках, зокрема гри на гітарі, і секціях університету. Колектив кафедри активно залучається до проведених заходів і прагне розкрити таланти кожного студента, згуртувати групи, стимулювати дружнє спілкування студентів поза університетом.
Студенти є активними учасниками настільних ігор, які періодично проводяться у популярних заклад міста за участю викладачів кафедри. Серед улюблених ігор студентів «7 чудес» (7 Wonders), «Саботер» (Saboteur), «UNO», «Самураква» (Samurakva), «Мафія» (Mafia) та ін.
Кафедрою фінансів та цифрової економіки організовуються цікаві екскурсійні поїздки здобувачів усіх курсів навчання до визначних і пам’ятних місць Житомирської області (наприклад, відомих та маловідомих палаців і костелів).
Крім того здійснюються поїздки і у більш віддалені місця, зокрема галереї сучасного мистецтва в м. Києві: Центр сучасного мистецтва «Білий світ», Галерею «АВС-арт», Арт-простір «Imagine Point».
Головним чином, Freetime студентів-економістів обмежується лише їхнім бажанням долучатися до пропонованих ініціатив.
Актуальність і важливість спеціальності «Економіка» підтверджується позитивними відгуками випускників Житомирської політехніки.

На кафедрі чудово підібрані команда викладачів, кожен з яких вносить свою важливу частину у формування майбутніх професіоналів.
Різноманітність форм та методів організації навчального процесу робить пари не лише визначальними, але й цікавими, що, безумовно, є додатковою мотивацією відвідувати пари.Черниш Анна

Я задоволена, що обрала цю спеціальність і мала можливість навчатися на цій кафедрі, оскільки наші викладачі не тільки надають професійні знання, а й передають свій життєвий досвід.Герук (Кондратюк) Інна

Тож, якщо Ви ерудовані, відповідальні, комунікабельні, харизматичні, то в Державному університеті «Житомирська політехніка» Вас навчать секретам економіки та вмінню знаходити підхід до різних людей, управляти їх діяльністю.Дерлименко Юлія
Ступені освіти | Форма навчання | Термін навчання |
---|---|---|
Бакалавр | Денна та заочна | 3 роки 10 місяців |
Бакалавр на базі ОКР «молодший спеціаліст» (молодший бакалавр) | Денна та заочна | 1 рік 10 місяців |
Магістр | Денна та заочна | 1 рік 4 місяці |